Kambodža

11.10.2023
Děti 2. – 5. ročníku se 11. 10. zúčastnily výukového dokumentárního programu PLANETA ZĚMĚ 3000, jako každoročně se zaujetím sledovaly zajímavosti, letos o KAMBODŽI – putování k tajemné hoře.  
Děti se krátce dozvěděly o historii Kambodži, jaké vlivy kultur zde zasahovaly a jaké hrůzy zažili Kambodžané během vlády krutých Rudých Khmérů.
Na to byly vtaženy do ruchu hlavního města Kamboži – Phnom Penh, kde stojí královský palác, který je sídlem kambodžského krále (jako jediný monarcha umí plynně česky), poznaly klasický dopravní prostředek východu „tuk tuk“, kterým se dokumentaristé přesunovali během svého pobytu.  
K dálnému východu neodmyslitelně patří krásná avšak odlišná architektura, kterou jsme obdivovali u bájného chrámového komplexu Angkor Wat, pro zajímavost vyditelného až z vesmíru.  
Krásu přírody nesmíme také opomenou. Děti byly očarovány typickými zvířaty Kambodži – Luskounem, opicemi Makak, slony, hady a samozřejmě velikými druhy pavouků. Hmyz je u Kambodžanů přeci jenom velmi oblíben, rádi si ho připraví na všechny různé způsoby.
Obyvatelé Kambodži žijí hlavně z darů přírody, toto platí o vodních lidech žijících na jezeře Toulé Sap, denně uloví až několik tun krabů a jiných ryb.
K největším zážitkům cestovatelů patřilo především to, co si mohli sami zkusit. Práce na lotosovém poli byla nezapomenutelná – ani jsme nevěděli, že můžeme lotos zužitkovat od kořene až k semenům. V neposlední řadě nám cestovatelé dokázali, že chuť a vůně zdejších plodin je neskutečně výraznější, než známe my.
Kambodža je zemí králů, legend a mýtů, ke kterému také patří zdejší uctívání bohů a provádění mystických rituálů, kde dochází k očistě a uvědomění si sebe sama.
Děti si v sobě odnášely ducha jiné kultury, kde důležitý je vztah k přírodě, její ochrana a zachování udržitelnosti přírodních zdrojů.

                                                      Zora Stypová