Pálení čarodějnic

30.04.2020

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.                              Věřilo se, že této noci ve vzduchu létá spousta čarodějnic putujících na čarodějnický slet. A protože čarodějnici lze, podle lidových pověr, zahubit jenom ohněm, zapalovaly se navečer hranice a hrály se hlučné hry, které měly ježibaby zaplašit. Někde se vyhazovala do vzduchu zapálená košťata nebo hadrové koule, které měly čarodějnice odehnat a oslabit jejich moc.                                                      Do dnešních dnů se "pálení čarodějnic" dochovalo spíše v podobě lidové zábavy a veselic, které byly letos téměř na všech místech zrušeny.                                                                                                        My jsme pro děti na tento týden připravili čarodějnické aktivity s celou řadu úkolů. Jak to dětem slušelo, a jak se s úkoly popasovaly si můžete prohlédnout v albu s názvem Pálení čarodějnic, které najdete ve školní fotogalerii. Budeme rádi, když co nejvíce z vás pošle fotku k této pěkné lidové tradici, ať můžeme naše album obohatit..