Může dítě do školy, když má kašel nebo rýmu?

14.09.2020

S nástupem do školy se u některých dětí objevila rýma a kašel, které jsou v tomto ročním období zcela normální. Vzhledem k onemocnění COVID-19 se však množí dotazy, zda dítě do školy může nebo ne, a jak mají rodiče postupovat. Dnes jsme obdrželi doporučení, jak postupovat v takovém případě. Doporučení je schválené epidemiologickou skupinou Ministerstva zdravotnictví., je přehledné a dává návod, jak postupovat.  Chceme, aby školní rok proběhl s co nejmenším počtem komplikací, i když vím, že se jim nevyhneme. Níže uvádím stručná pravidla. a přikládám "Doporučený postup u akutním onemocnění".

• Pokud má dítě mírnou rýmu nebo kašel, které mohou být projevem alergie nebo nachlazení a nemá další příznaky akutního respiračního onemocnění (hlenovitá rýma, silný dráždivý kašel) , může se účastnit vzdělávání ve škole.
  • Pro jistotu může rodič nechat dítě den či dva doma v klidovém režimu a podle dalšího vývoje konzultuje stav dítěte s pediatrem nebo případně pošle dítě do školy.
  • V případě, že má dítě zvýšenou teplotu (37°C a více), má bolesti hlavy, bolesti v krku, bolesti kloubů, chrapot, silný kašel, hlenovitou rýmu, střevní potíže, zvracení, průjem, případně jiné projevy, nesmí se účastnit výuky ve škole.
  • Rodič by měl navštívit s dítětem lékaře a neprodleně informovat třídního učitele o zdravotním stavu, předpokládané délce absence a doporučení lékaře.
  • V případě nachlazení by měly děti používat jednorázové papírové kapesníky.
  • Děti musí do školy vstupovat s nasazenou rouškou. Zároveň by měly mít ve skříňce rezervní roušku.