Minulost versus současnost

08.05.2023

Pro naše děti je to pravěk. Je těžké jim povídat o něčem, co nezažily. Poslouchaly s otevřenou pusou, ale já je podezřívala, že si myslely, že si vymýšlím. Jejich otázky: "Paní učitelko, jak jste mohla být bez mobilu a počítače?" "No, mohla a nebylo to zas tak hrozné," říkám jim. Nevěřícně kroutily hlavou.

No, a tak jsme se domluvili, že si jeden takový "pravěký den" uděláme. Měly do školy přinést nějaké staré předměty. Naše výstavka se den od dne rozrůstala. Tak někteří poprvé viděly necky, valchu, ruční mlýnek starou váhu se závažíčky, psací stroj, hmoždíř, starou žehličku a další.

Následující den jsme si všechny předměty vyzkoušeli osobně. Rozzářená očka, nadšení. No ale jejich odpovědi byly jasné. Moc se nám to líbilo, ale každý den si svítit petrolejkou, prát na valše, to néé.

Snad si budeme více vážit, jak hezky se máme.

Mgr. Gabriela Špičková