Hlemýždi ve ŠD

09.04.2024
Při procházce přírodou se nám podařilo najít 12 hlemýžďů všech velikostí, a tak vznikl nápad. Pojďme si je vzít do naší družiny a pozorovat, objevovat, zkrátka mít šnečí družinu. Během volnočasových aktivit žáci zkoumali jeho tělesnou schránku a v knihách nalezli několik zajímavostí. Tak třeba věděli jste, že hlemýžď se pohybuje pouze během deště a potom asi den po dešti? Poté se přilepí k podkladu (např. kameni, rostlině atd.) a nepřemísťuje se až do dalšího deště. Když je v ohrožení, nejprve zatáhne oči a potom i tělo. Část těla vyčnívá a hlemýžď po opětovném bezpečí opět vyleze z ulity a vysune tykadla. V zajetí musí mít vytvořené přirozené prostředí, a mnoho dalšího. Děti i další hry přizpůsobily hlemýžďům. V pátek jsme společně hlemýždě vypustili, děti se však nerady loučily, každý chtěl jednoho domů. Byl také u vás?