Den Země

21.04.2020

Den Země je dnes už tradiční oslavou naší matky planety - připomínkou, že naše Země, i když je veliká, nesnese všechno. A že tím, jak nás, lidí přibývá, se k ní musíme stále zodpovědněji a ohleduplněji chovat - proto slavíme každoročně koncem dubna Den Země! V tento den jsou na mnoha místech pořádány nejrůznější hry a soutěže pro děti, zaměřené na ochranu životního prostředí a Země.                                                                                                                                                            Tento ekologicky motivovaný svátek se slaví po celém světě již od roku 1970, kdy se na různých místech Spojených států shromáždilo na 20 milionů lidí, aby demonstrovali za zdravější životní prostředí. Den Země by se ale neměl slavit je jeden den v roce. Zdravější životní prostředí je výsledkem kolektivní snahy lidí po celém světě. A i ta nejmenší snaha se počítá.

Co můžeme pro naši planetu dělat každý den právě my?

Jsou to drobnosti, ale ve větším měřítku mají obrovský dopad. Které to jsou?

  • Třiďte odpad. Přestaňte házet plastové lahve, kartony, igelitky i plechovky házet do smíšeného odpadu. A když to budete chtít dotáhnout na jedničku s hvězdičkou, objednejte si popelnici na bio odpad, nebo si založte kompost. Kromě toho, že budete domácnost provozovat ekologičtěji, budete mít ze sebe vážně dobrý pocit.
  • Dejte na spořivé členy rodiny. V každé domácnosti se najde alespoň jeden člověk, který za každým neustále chodí a připomíná, ať za sebou zhasínáte, ať nenecháváte téct vodu, když si čistíte zuby, ať nezapínáte pračku jen kvůli jednomu tričku a myčku kvůli jednomu talíři. A tenhle člověk má většinou pravdu. 
  • Šetřete vodou. 
  • Neplýtvejte potravinami.

Ekologičtější život není o tom změnit svůj životní styl od základu, ale o tom, přemýšlet o spotřebě a ničím neplýtvat. Důsledkem je nejen zdravější planeta a zdravější lidé, ale jako bonus se vám nejspíš povede ušetřit nemalý peníz.

A jak si Den Země připomenete vy?                       

Na email zs.branka@seznam.cz můžete zasílat fotografie, jak jste tento den prožili (momentka s mazlíčkem, práce na zahradě, třídění odpadu, namalovaný obrázek atd.).