Velikonoční hra za poznáním studánek

05.04.2021

Děti 3. a 4. ročníku společně s rodiči měli možnost během velikonočních svátků navštívit pět studánek, které pramení na Hanuši a Doubravách.                                                                                                                                                                  Předem dostaly mapu, instrukce a za pomocí kamínků, které byly umístěny u studánek, složily památnou větu, která se váže k návštěvě Ludwiga van Beethovena na Hradci nad Moravicí. Prvním zastavením byla Svatá studna, kde podle pověsti v období třicetileté války, hradecký farář František Světlík zakopal v nejistých válečných dobách zlaté církevní relikvie z hradeckého kostela. Dalším zastavením byla studna Horní dvůr, který sloužil jako zásobárna vody pro stádo ovcí hraběte Lichnovského. Lichnovští na svých panstvích zdokonalili chov ovcí. Výrazných úspěchů dosáhli importem španělského plemene merino, které ve zdejším chovu dosáhlo díky vědecky řízenému šlechtění a příznivým klimatickým podmínkám mimořádné kvality vlny. Brzy se tento slezský typ merina z chovu knížete Lichnovského stal uznávaným pojmem mezi chovateli ovcí doslova po celém světě. Další část procházky děti zavedla na vyhlídku nad Žimrovice, pokračovali na Mariánské louky, tam už na ně čekala studánka Černovír. Odtud už to byl jen kousek stoupáním na Bukový chodník. Cíl naší cesty byl poklad ukrytý u dvou posledních studánek Jedlové a Bukové. Hra byla koncipována pro opravdu zdatné turisty, protože celá trasa měřila 12,5km. Velikonoční počasí naší hře příliš nepřálo, slunce střídal déšť i sněhové přeháňky.                                                                    Podle ohlasů věřím, že se naše hra povedla a zároveň přispěla k poznání historie i přírodních krás našeho kraje.

Mgr. Martina Kazbundová